Egoistka 

Uuu…  wydźwięk w stu procentach pejoratywny. Będę próbowała przekonywać, że niekoniecznie egoizm to samo zło.

Gdy mówię otwarcie, że jestem egoistką, zauważam pewne zmieszanie, nieufność w stosunku do mojej osoby a nawet obawę. To zdecydowanie zła postawa. Moja otwartość w tym względzie powinna być traktowana jako zaleta.

Teoria mówi, że nie ma prawdziwie czystego altruizmu, toteż naiwnie, być może, podejrzewam, że w drugą stronę jest podobnie.

Jak żyje się egoistce?

Normalnie. Ani lepiej ani gorzej niż innym.

Moje zachowania czasem wręcz bawią moich znajomych. Totalnie nie słucham. Jeśli ktoś mnie o coś prosi to na trzy razy. Gdy coś jest jedno, to wiadomo, jest moje. Gdy czegoś jest mało, chcę mieć swój udział. Gdy są kłopoty, najpierw tłumaczę siebie, potem innych. Moje zdanie jest zawsze naj (ale lubię polemikę).

 1. To nieprawda, że nie robi się dobrych rzeczy dla innych. Robi się ich mnóstwo! Z tą tylko różnicą, że posiada się w tym jakiś cel. Najczęściej dobre samopoczucie i wewnętrzną równowagę. Egoista postara się, żeby dobry uczynek, który zrealizował,  został zauważony i doceniony. Jednak to drobiazg, biorąc pod uwagę ogólny efekt.

 2. Egoista jest złym przyjacielem! To nieprawda! On nie potrzebuje mieć wielu przyjaciół, gdyż własne towarzystwo odpowiada mu najbardziej. Nie należy sądzić, że on nie myśli o innych. Myśli, tylko, że o sobie w pierwszej kolejności. Co nie znaczy, że sprzeda tajemnice swoich przyjaciół za łyk mleka i okruchy ze stołu. Egoista będzie robił wszystko, by nie dopuścić do takiej sytuacji. Zadba o swoich przyjaciół – bo ma w tym cel – chce ich mieć w swoim życiu!

Miałam jakiś czas temu niemiłą historię. Przeczytałam, na szczęście –  ze sporym opóźnieniem, groźby w kierunku mojego znajomego. W stylu: znam jego adres, koledzy połamią mu ręce i takie tam. To były groźby karalne, ale je totalnie zlekceważyłam. Ostatecznie zgłosiłam odpowiedniej instancji. Rozmawiałam później na ten temat z moim Best Friends i zapytałam: Dlaczego on nie uderzył w tych atakach bezpośrednio w moim kierunku? Tylko do moich przyjaciół? I odpowiedź była prosta i oczywista- Nie wziął poprawki na mój egoizm.  To prawda.

 1. Egoistka to egoistka. No cóż. To prawda. To trochę smutne, bo albo nie ma nikogo innego, kto mógłby o nią zadbać, albo ona nie ufa na tyle innym, aby oddać się w ich ręce.

Lepiej uważać na tych cichych skurwieli.

Pozdrawiam.

Zdeklarowana egoistka.

Reklamy

5 myśli w temacie “Egoistka 

 1. Jak dla mnie każdy jest egoistą tylko w innym stopniu. Uwielbiam, jak ktoś próbuje mnie przekonać, że tak nie jest przytaczając światłe przykłady ludzi takich jak Matka Teresa, Ghandi albo najlepiej, szwagierka, która czyta w niedzielę sierotkom… To mnie tylko uświadamia, że ludzie nie odróżniają bycia altruistą od bycia dobrym człowiekiem. A przecież to nie do końca to samo. Czy bycie egoistą wprost równa się krzywdzeniu innych ludzi? Nie koniecznie, ale jeśli tak jest to może po prostu taka osoba nie jest egoistyczna tylko zła?

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Również uważam, że w egoizmie nie ma nic złego. No, bo w końcu czyje dobro, jak nie swoje powinno być dla nas na pierwszym miejscu? To nasze życie, więc oczywiste jest, że chcemy by żyło nam się najlepiej, a reszta to już drugi plan. 😉

  Polubione przez 1 osoba

 3. Przed każdym działaniem odbywamy wewnętrzny rachunek strat i zysków. Na jego podstawie podejmujemy decyzję, taką jaka nam odpowiada… i już mamy do czynienia z egoizmem 😉 Nie skupiałbym się na próbach usprawiedliwiania działań egoisty (bo zawsze się znajdzie jakaś wymówka). Zamiast tego proponuję rozważyć do czego nas skłania egoizm. Jedni np. zechcą kogoś nakarmić, aby zaspokoić własną potrzebę bycia opiekuńczym, i niby to dziwne, niby to straszne, ale jednak dobre bo owca syta, a wilk uśmiechnięty (i wszyscy wiedzą, że jest to dobre). Inni z kolei poprzez swój prymitywny egoizm, mogą zapragnąć komuś coś odebrać (i wiemy, że jest to złe). Tak więc podsumowując, nie ważny jest egoizm, ważne do czego nas pcha – do bicia rekordów, czy do bicia słabszych?

  I masz zupełną rację, należy uważać na tych cichych skurwieli.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s